9 Απριλίου, 2024

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2023-2024

Οι δηλώσεις των προπτυχιακών μαθημάτων για το εαρινό εξάμηνο 2023-2024 θα πραγματοποιηθούν από 13 Απριλίου 2024 έως 22 Απριλίου 2024 μέσω της Ηλεκτρονικής Γραμματείας στην διεύθυνση: https://progress.upatras.gr.

Οι φοιτητές που βρίσκονται στο Β΄ εξάμηνο θα δηλώσουν αποκλειστικά τα μαθήματα του Β΄ εξαμήνου (30 ECTS), σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών τους. Οι φοιτητές που βρίσκονται στο Δ΄ εξάμηνο θα δηλώσουν τα μαθήματα του Δ΄ εξαμήνου (30ECTS) καθώς και τα οφειλόμενα από το Β΄ εξάμηνο (30 ECTS).  Σύνολο 60 ECTS, σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών τους.

Οι φοιτητές που βρίσκονται στο ΣΤ΄ εξάμηνο θα δηλώσουν (ανάλογα με την ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ που έχουν δηλώσει) τα τρία υποχρεωτικά μαθήματα του ΣΤ΄ Εξαμήνου (15 ECTS) και τρία μαθήματα επιλογής ΣΤ΄ εξαμήνου (15 ECTS). Επίσης μπορούν να δηλώσουν οφειλόμενα μαθήματα του Β΄ και Δ΄ εξαμήνου μέχρι 30 ECTS.  Σύνολο 60 ECTS σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών τους.

Οι φοιτητές που δεν πραγματοποίησαν δήλωση μαθημάτων στο Ε΄εξάμηνο, πριν προχωρήσουν στη δήλωση μαθημάτων του ΣΤ΄εξαμήνου, πρέπει πρώτα να δηλώσουν ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.

Οι φοιτητές που βρίσκονται στο Η΄ εξάμηνο θα δηλώσουν (ανάλογα με την ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥΣ) τα τρία υποχρεωτικά μαθήματα του Η΄ Εξαμήνου (15 ECTS) και τρία μαθήματα επιλογής του Η΄ εξαμήνου (15 ECTS) ή (για τους φοιτητές που έχουν δηλώσει «Πτυχιακή Εργασία στο Ζ΄εξάμηνο) τα δύο επιλογής του Η΄εξαμήνου και την «Πτυχιακή Εργασία» . Επίσης μπορούν να δηλώσουν οφειλόμενα υποχρεωτικά μαθήματα του Β΄ , Δ΄, ΣΤ΄ (μέχρι 15 ECTS) και μαθήματα επιλογής του ΣΤ΄ εξαμήνου (15 ECTS).  Σύνολο 60 ECTS σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών τους.

Οι φοιτητές που βρίσκονται στο ΠΤΥΧΙΟ θα δηλώσουν (ανάλογα με την ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥΣ) τα οφειλόμενα μαθήματα του Β΄, Δ΄, ΣΤ και Η΄ εξαμήνου.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ
Επισημαίνεται ότι για το τρέχον ακαδημαϊκό εξάμηνο δεν προσφέρονται τα παρακάτω μαθήματα επιλογής:
MST_601_ 5 Οικονομική της Διοίκησης , ΣΤ΄ εξάμηνο (Κατεύθυνση: Λήψη Επιχ/κών Αποφάσεων)
MST_802_6 Χρηματοοικονομική Τεχνολογία, Η΄εξάμηνο (Κατεύθυνση: Πληροφοριακά Συστήματα

ΠΡΟΣΟΧΗ!
Η Πρακτική ΄Ασκηση, προαιρετικό μάθημα επιλογής του Η΄εξαμήνου, δηλώνεται από φοιτητές που βρίσκονται στο όγδοο (Η΄) ή και μεγαλύτερο εξάμηνο και δεν υπολογίζεται στον βαθμό του πτυχίου. Σχετική βεβαίωση συνοδεύει το Παράρτημα Διπλώματος που χορηγεί το Τμήμα.

ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ:
Δεν επιτρέπεται η δήλωση μαθημάτων επόμενου διδακτικού εξαμήνου από αυτό που βρίσκεται ο φοιτητής.
Α) Απαραίτητη προϋπόθεση για τη δήλωση των μαθημάτων είναι η επανεγγραφή στο εξάμηνο (ανανέωση εγγραφής).
Β) Όσοι φοιτητές δεν κάνουν ανανέωση εγγραφής και δήλωση μαθημάτων δεν θα μπορούν να συμμετέχουν στην εξεταστική περίοδο ΙΟΥΝΙΟΥ  2024 και στην επαναληπτική περίοδο ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2024.
Γ) Δυνατότητα εξέτασης σε μάθημα θα έχει ο φοιτητής μόνο εφόσον το δηλώσει στις καθορισμένες ημερομηνίες.
Δ) Η ανανέωση εγγραφής και η δήλωση των μαθημάτων είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τη λήψη οποιουδήποτε πιστοποιητικού σπουδών από τη Γραμματεία και την παραλαβή συγγραμμάτων από τον ΕΥΔΟΞΟ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ